Ahır Havalandırma ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ahırda hayvanların daha verimli yetişmesi ve sağlıklı olmaları için havalandırma sistemleri son derece önemlidir. Özellikle yaz aylarında büyükbaş hayvanlar sıcak yüzünden büyük strese girebilmekte ve buda verimini düşürebilmekte hatta hastalanmasına dahi neden olabilmektedir. Bu nedenle ahır havalandırma sistemleri tercih edilmektedir. Hayvancılık ile uğraşan birçok kişi ahırında bu tarz sistemleri tercih etmektedir. Helikopter fanlar ile birlikte, ahırın hava akışı dengelenmekte ve hayvanların rahat ortamda daha iyi yetişebilmelerini sağlamaktadır.

Helikopter Fan Neden Kullanılır?

Helikopter fanlar, ahırın daha serin olmasını ve hayvanların üzerindeki sıcaklık stresini atmak için tercih edilir. Özellikle büyübaş hayvanlarda ve sıcak ortamlarda tercih edilir. Hayvanlar sıcak havalardan ciddi derecede etkilenir. Buda verimlerini çok düşürmekte ve hayvan sahibini zarara sokmaktadır. Bu nedenle helikopter fanlar ahır havalandırma için tercih edilir.

Bu sistemler, sıcak bölgelerde daha sık kullanılır. Hayvanların kaldırabileceği dereceden daha yüksek sıcaklığa maruz kalmaları, onları sağlıksız yetişmesine neden olur. Hayvancılık sektöründe sıcaklık faktörü son derece önemlidir. 

Ahır Havalandırma Neden Bu Kadar Önemli?

Ahırların uygun havalandırılması, atlar ve süt inekleri dahil olmak üzere ahırdaki hayvanların sağlığı ve konforu için hayati önem taşır. Ahır havalandırma ve iklimlendirme sistemleri, kapalı ve yarı kapalı ahırlarda hayvanların doğal yaşam koşullarını sağlayarak, sağlıklı ve verimli ürünlerin üretilmesine olanak tanır.

Bu sistemlerin faydalarını listeleyecek olursak;

  • Etkili Hava Sirkülasyonu ve Soğutma
  • Düzenli Hava Akışı ve Temizlik
  • Sıcaklık ve Nem Kontrolü
  • Hayvanların Üstündeki Psikolojik İyileşme
  • Hayvanların Daha Verimli Olması 

Helikopter Fan Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Helikopter fan alırken ihtiyaçlara yönelik davranmak gereklidir. Ahır için uygun ve yeterli sistemlerin tercih edilmesi son derece önemlidir. Bu nedenle inceleme ve keşifler gerekli olabilir. Ahırın durumu, büyüklüğü ve hayvan sayısı son derece önemlidir. Buna oranla etkili serinleme sistemi kurulmalıdır. Bu nedenle teklif alınacağı zaman yeterli bilgi verilmesi ve keşif gereklidir. Büyük bir ahır için yetersiz fan kullanımı, hayvnaların üzerinde herhangi bir olumlu etki sağlamayacaktır.

Ahır havalandırma sistemi ve helikopter fanlar için detaylı bilgi almak üzere iletişim sayfamız üzerinden bizimle irtibat kurabilirsiniz. Ramairfan, sektörde uzun yıllardır faaliyet göstermekte ve oldukça etkili havalandırma sistemleri üretmektedir.

paylaş
Loading